BİLGİ FORMU


  Klima Tamiri ve Fiyatları

  avatar
  lori1
  Emektar Üye
  Emektar Üye

  Mesaj Sayısı : 321
  Paylaşım Gücü: : 965
  Rep Gücü: : 0
  Kayıt tarihi : 21/06/15

  Klima Tamiri ve Fiyatları Empty Klima Tamiri ve Fiyatları

  Mesaj  lori1 Bir Cuma Eyl. 18, 2015 12:42 am

  Klima Tamiri ve Fiyatları Logo

  Klima Tamiri ve Fiyatları

  Sıcak yaz günlerinde insanı en rahatsız eden şey hava sıcaklığının fazlalığı ve havada bulunan nem miktarının fazlalığıdır. Nem oranı arttıkça insan vücudundaki reaksiyonlar yavaşlar bu nedenle insanlar yaz aylarında serin bir yer aramak için bolca vakit harcarlar. Bu serin yerleri sıralarsak; bir ağaç gölgesi veya klimalı bir ortam olabilir.

  Klima nedir diye soracak olursak? Bir ortamı soğutmak amacıyla kullanılan soğutma çevrimi mekanizmasına klima denir. Klimalar ortamdaki fazla nemi alarak ortama taze hava verir. Böylece ortamın sıcaklığı istenilen seviyede tutulur bu da bulunulan ortamın konforunu arttırır. Klima ile ortamdaki havanın sirkülasyonu sağlanır havanın nem değeri ve sıcaklığı istenilen değerde tutulur havanın temizliği filtreler aracılığıyla sağlanır dolayısıyla bu tür etmenler konfor seviyesini üstlerde tutar.

  Havanın sıcaklığından ziyade nem seviyesinin istenilen seviyede tutulması daha önemlidir çünkü nem sıcaktan daha rahatsız edicidir. Nem ve sıcaklık değerlerinin genel ismine ise klimalandırma veya iklimlendirme denir. Klimanın çalışma prensibi ise; soğutucu bir akışkanın bir kompresör ile sıkıştırılıp sıvı hale getirilmesinin ardından ortamın sıcaklığıyla tekrar gaz haline dönüştürülüp ortamdan ısı çektiği için ortamın sıcaklığının azalmasına dayanır. Bu soğutma çevrimi tekrarlanarak klimanın çalışma prensibi sağlanmış olur.

  Hiç şüphesiz insan hayatında büyük kolaylığı olan klima özellikle ofis ortamında çalışan insanlar için çok önemli bir etmendir zira kapalı ortamlarda hava sirkülasyonu ve ortam sıcaklığının makul seviyede olması en öncelikli ihtiyaçtır. Yalnız her teknolojik alet gibi klimayı da kullanabilmek önemlidir çünkü yanlış kullanıldığında istemediğimiz sonuçlar doğurabilir. Örnek verecek olursak: yanlış klima kullanımı insanlarda alt ve üst solunum enfeksiyonlarına bağışıklık sistemi zayıflığına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Klimanın doğru kullanımı nasıl olmalıdır? Klimada soğuk hava direkt insan vücuduna temas etmemelidir ortamda boş bir yere üfleyen klima daha sağlıklı olabilir klimanın filtreleri ayda bir sefer temizlenmelidir. Klima kullanımında en önemli olan filtre temizliğidir çünkü temizlenmeyen filtrelerde bakteri ve mikroorganizmaların birikmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu da insanlar üzerinde ateşli hastalıklara veya baş ağrılarına sebep olur.

  Doğru kullanılmadığında zararlı olan klimanın faydalarını sayacak olursak: aslında klima doğru kullanılırsa; yaşlı insanlara astım şeker ve kalp rahatsızlığı olanlara ortamın sıcaklığını ve nem seviyesini istenilen seviyede tuttuğu için önerilen bir alettir. Sonuç olarak klima; temizliğine ve bakımına özen gösterilirse faydalı gösterilmezse zararlı bir soğutma çevrimidir eğer temiz ve bakımlı kullanılırsa faydalı olmaya da devam edecektir.

  Kaynak: http://www.klimalar.gen.tr

  klimalar.gen.tr

   Forum Saati C.tesi Ağus. 17, 2019 9:32 pm