YUSUF Forumuna Hoş Geldini

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BİLGİ FORMU


  Tv kanalları nasıl para kazanıyor ?

  avatar
  kaptan38
  Geyik Takımı
  Geyik Takımı

  Domuz
  Mesaj Sayısı : 21
  Paylaşım Gücü: : 63
  Rep Gücü: : 0
  Kayıt tarihi : 28/06/19
  Yaş : 25

  Tv kanalları nasıl para kazanıyor ? Empty Tv kanalları nasıl para kazanıyor ?

  Mesaj  kaptan38 Bir Salı Kas. 05, 2019 9:48 pm

  Tv kanalları nasıl para kazanıyor

  Televizyon Kanalları Nasıl Para Kazanır? Günümüzde merak edip cevabını kolaylıkla bulamayacağımız sorulardan biri de budur. Televizyon kanalları nasıl para kazanırın yanında birde şu soruların cevabını merak eden kişiler var. Hangi kanal ne kadar kazanıyor, en çok kazanan tv kanalları, rütük kanallara para veriyor mu, kanalların aylık gelirleri ne kadar, tv kanal fiyatları, reyting fiyatları. Şimdi bu soruların çoğunu ilgilendiren Televizyon kanallarının para kazanma mantığını sizlere açıklamaya çalışacağız.

  Aslında Televizyon kanallarının reklamdan para kazandığını hemen hemen herkes biliyor. Televizyonda Reklam vermenin Ücretini kimse bilmediği için Yönetmenler ve oyuncuların bölüm başı ücretlerine şaşırıyoruz. Televizyonda reklam vermenin ücreti aslında tahmin ettiğimizden çok daha fazla, Örneğin bir derbi maçı arasında reklam vermek için yaklaşık 1.000.000 TL ile 1.500.000 TL arasında bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Son yılların popüler televizyon dizilerin yayınlarının olduğu saatlerde reklam yaptırmak için yine yaklaşık 1.000.000 TL gibi bir parayı gözden çıkarmanız lazım.

  Son zamanlarda Youtube ve web sitelerinin gelişmesiyle birlikte bu kanallardan televizyon ile rekabet edebilecek noktalara gelmiş durumdadır. Reklam verenler televizyona reklam vermektense direk ihtiyacı olan kitleye reklam vermeyi tercih edebilirler. Böylelikle hem istediği kitleye ulaşmış hem de daha düşük maliyetlerle reklam kısmını halletmiş olur.

  Bütün bunlara rağmen hala televizyon ciddi bir pazarlama gücüne sahiptir. Mesela çok kısa bir süre önce CocaCola’nın Sıla ve Özcan Deniz’i klipte oynatarak yayınladığı Aç bir CocaCola reklamıyla tüm Türkiye’de konuşulan bir reklam ortaya çıkmış oldu. Çok kısa süre içerisinde neredeyse herkes tarafından bilinen bir reklam olma özelliği taşıdı ve ritmik olarak da insanların kulağına kazındı. Televizyonda yayınlanmasıyla birlikte Youtube gibi video platformlarında da hızlı bir şekilde yayıldı. Bu sayede televizyon ile ulaşamadığı kitlelere Youtube üzerinden ulaşmış oldu.

  Bir süre sonra üzerinde tartışılmaya başlandı. İnsanlar reklam hakkında fikirlerini beyan etti. Kimileri Hindistan asıllı bir klipten çalıntı olduğu söyledi. Ama bu durum herhangi bir şey değiştirmediği gibi Coca Cola’nın reklam kampanyası günden güne tüm Türkiye’ye yayıldı.

  Birçok Youtube kanal sahibi kişilerde bu reklam üzerinden izlenme oranı kazandı. Böylelikle de daha da yüksek kitlelere ulaşan bir reklam oldu, burada reklam veren açısından en temel nokta Reyting. Reklam veren elbette Reyting’i yüksek olan bir zaman diliminde ve yine aynı şekilde diğer kanallara göre Reyting’i daha fazla olan bir kanala reklam vermek isteyecektir.

  Aslında azda olsa televizyon kanallarının nasıl para kazandığını yazmış olduk ama televizyonların para kazanma yolları sadece televizyonda bitmez işte televizyon kanallarının para kazanma yolları.

  Reklam; Tüm televizyon kanalları yayın aralarına özel reklamlar koyarak bu reklamlardan para kazanırlar.
  Günümüzde birçok televizyon kanalı haber satmaktadır. Kendi çektikleri haberleri diğer televizyon kanallarına satarak para kazanırlar.

  Web siteleri; Tv kanalları haberlerini aynı zamanda web sitelerinde de paylaşır ve web sitelerindeki reklamlardan para kazanırlar.

  YouTube; Aynı zamanda çoğu televizyon kanalı YouTube kanallarına video yükleyerek buradan da para kazanır.

  Netflix, BluTv ve diğerleri; Televizyon kanalları son yıllarda popüler olan online dizi ve film izleme servislerine içerik satarak para kazanır.

  En fazla Kazanan Televizyon Kanalları; Kanal D (2018’de yaklaşık 200 Trilyon Gelir elde etti)-Show Tv (2018’de yaklaşık 160 Trilyon Gelir elde etti)-Atv (2018’de yaklaşık 120 Trilyon Gelir elde etti)-Fox Tv (2018’de yaklaşık 110 Trilyon Gelir elde etti)
  Yazımızda Televizyon Kanallarının kazançları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Yazılan rakamların tümü daha önceki gelirlerinden yola çıkılarak yapılan tahminlerdir.

  KAYNAK: https://www.kredivepara.com/televizyonda-reyting-ile-nasil-para-kazanilir/
  ruya10
  ruya10
  Uzman Üye
  Uzman Üye

  Keçi
  Mesaj Sayısı : 8
  Paylaşım Gücü: : 14
  Rep Gücü: : 0
  Kayıt tarihi : 04/11/19
  Yaş : 29
  Nerden : Bursa

  Tv kanalları nasıl para kazanıyor ? Empty Geri: Tv kanalları nasıl para kazanıyor ?

  Mesaj  ruya10 Bir Çarş. Kas. 06, 2019 1:20 pm

  teşekkürler bilgiler için

   Forum Saati Ptsi Tem. 13, 2020 8:45 pm